Haftanın Şekerleri

Sanat > Kitap > Uzaylı Çocuk Ulya Topkapı Sarayı’nda

Uzaylı Çocuk Ulya Topkapı Sarayı’nda
“Düş Gezgini”, “Kır Öyküleri” çocuk kitap serilerinden tanıdığımız Nuran Turan, Erdem Yayınları’ndan çıkan “Uzaylı Çocuk Ulya Topkapı Sarayı’nda” adlı kitapla çocukları 300 yıl öncesinin İstanbul’una götürüyor.


Uzaylı Ulya, yılsonu ödevini tamamlayabilmek için güneşli bir günde Topkapı Sarayı'nın bahçesine iner. Ulya'nın dikkatini, sarayda kendisi gibi yabancı olan Ute çeker. Küçük Ute, Orta Afrika'daki bir ülkenin kralının oğludur. Afrikalı bu küçük çocuğun en büyük hayali ise sipahi birliğine katılmak ve iyi bir asker olmaktır. Başka bir boyuttan gelen Ulya'yı kimse görmediği için dilediği gibi sarayın içini gezer ve Ute'nin saraydaki yaşam serüvenini adım adım izler. Uzaylı Ulya, onun iyi kalpliliği ve yeteneğiyle şehzade Süleyman'la arkadaş olmasına, kendine herkese sevdirmesine tanık olur.

Kitap ilginç öyküsü, sıra dışı kurgusu ve resimleriyle okurları alışılmışın dışında bir tarih yolculuğuna çıkarıyor. Kitabın sonunda bir de renkli ve resimli sözlük yer alıyor. Burada üç yüz yıl öncesinin İstanbul'unda kullanılan kadırga, halayık, nefer gibi birçok kelime açıklanıyor, çocukların eğlenceli bir yolla öğrenmesi sağlanıyor.
Eklenme tarihi: 12.03.2009
Yorumlar (0)

Adınız:

E-postanız:

Mesajınız:

Bu yazıya yorum yapılmamıştır.